facom_137b2p12
FACOM 137B.2P1/2 chain spanner heavy model 50-90 mm
Product description
  • 137A - Chain spanners heavy models
Features
  • Capacity: 50 to 180 mm.
  • Arm made of forged steel.
  • Serration hardened to 48 HRc.
  • Corrosion-resistant treated jaws.
  • Ratchet system in both directions for continuous work.
  • 137B.C2'1/2: spare chain for model 137B.2'1/2.
  • 137B.C4': spare chain for heavy model 137B.4'.
  • 137B.C6': spare chain for heavy model 137B0.6'.
Key features according to our expert
  • For diameter (min.): 50 mm
  • Chain length: 415 mm
  • Non-sparking: No
  • Supplier warranty: FACOM - Legal warranty applicable
  • For diameter (max.): 90 mm
Specifications / All features
  • Brand: FACOM
  • EAN: 3662424069420
  • Supplier number: FACOM 137B.2P1/2
For diameter (min.)
50 mm
Chain length
415 mm
Non-sparking
No
Supplier warranty
FACOM - Legal warranty applicable
For diameter (max.)
90 mm